Kilka słów o zaczepkach
Klika słów o zaczepkach.
Naszą naturalną potrzebą jest żeby być blisko, ale też żeby być dalej. Natomiast od trzech tygodni funkcjonujemy w sytuacji, w której została zaburzona równowaga między byciem razem, a byciem oddzielnie. Bardzo możliwe, że coraz częściej w domach pojawiają się kłótnie, zaczepianie, złośliwości, agresja, krytyka. Podczas tych kłótni sięgamy do przeszłości, używamy słów – zawsze, wszystko, nigdy. Niewinne sytuacje eskalują, szuka się winnego.
Co zrobić, żeby temu zapobiec?
- Trzeba sobie uświadomić, że jesteśmy w sytuacji niejasności, niepewności
i zagrożenia- nasz mózg wtedy mówi, że musisz się bronić albo atakować i to się przenosi na relacje. - Warto wiedzieć, że jest coś takiego jak modelowanie napięcia i agresji- zaczyna się od drobnej rzeczy, która dotyczy jednego członka rodziny i przenosi się na innych. Przerzucamy napięcie i następuje eskalacja.
- Często są to mechanizmy nieświadome. Zaczepki, to czasami wołanie „ Zauważ mnie”, a nie mają na celu sprawienia nam przykrości.
- Nie zawsze trzeba lekceważyć zaczepki, ale można je przekształcić w jakiś żart. Trzeba jednak uważać, żeby nie zostało to odebrane jako lekceważenie.
- Musimy być uważni na krytykę, wyśmiewanie- mogą być odbierane ze wzmocnioną siłą.
- Pamiętajmy o tym, że różnimy się od siebie jeśli chodzi o reakcje w sytuacjach zagrożenia. Mamy 2 typy reakcji. Jedne osoby chcą unikać rozmów, inne wręcz przeciwnie chcą rozmawiać o tym co przeżywają, o tym co się dzieje. Jest to trudne, ale trzeba próbować spotkać się w połowie drogi. Uszanować jeśli ktoś nie chce cały czas rozmawiać i np. poszukać kogoś wśród bliskich osoby, która funkcjonuje podobnie i ma większą potrzebę rozmawiania i analizowania bieżącej sytuacji.
- A przede wszystkim bardziej nastawmy się rozumienie, a nie ocenianie zachowania
i przypisywanie mu różnych znaczeń. - Chwila zatrzymania, autorefleksji, że te zachowania nie są wymierzone w nas, może pomóc uniknąć eskalacji konfliktu.
W razie pytań jestem do dyspozycji.
Pedagog
pedagogp12@gmail.com
- Trzeba sobie uświadomić, że jesteśmy w sytuacji niejasności, niepewności